Neden rüku bir iken secde iki defadır?

Neden secde iki defa?

Bir süredir namazın sadece zahiri yani; dış görünüşü, şekli, nasıl kılınacağı, farzı, sünneti, müstehab ve mekruhları üzerine yoğunlaştığımız için batınını yani; manasını ve hikmetini unuttuğumuzu düşünüyordum.. Değerli arkadaşlara sorularla bir nebze olsun namazın hikmet ve manasını anladım.. Üstad Muhsin Kıraati‘nin, “Zikir ve Dualarıyla Namazın Gerçeği” adlı kitabına da başlayınca namazın ruhuna, hikmet ve felsefesine dair çoğu şeyin kitapta anlatıldığını gördüm.. Secdenin hikmetleri bölümünü paylaşıyorum.. İnşallah, ileriki zamanlarda fazlasını da yazarım.. 🙂

SECDENİN HİKMETLERİ

İmam Ali’den (a.s) namazın hikmetlerini sordukla­rında şöyle buyurmuştur:

“İlk secde; başlangıçta toprak olduğumuz, başı secdeden kaldırmak; topraktan yaratıldığımız, ikinci secde; tekrar toprağa döneceğimiz, başı ikinci secdeden kaldırmak ise kıyamet günü me­zarlarımızdan kalkıp haşrolacağımız anlamına gelir.”

İmam Cafer Sadık (a.s) buyuruyor ki:

“Secde Allah için olduğundan dünya ehlinin il­gi duyduğu yiyecek ve giyecek maddeleri üzerine yapılmamalıdır. Secde, insanı mide, elbise ve mad­diyata değil, Allah’a yönlendirmelidir.”

Hadislerde şöyle geçer: Her yapılan yanlışlık, yersiz konuşma, yersiz kıyam ve oturma için sehiv secdesi yap­manın nedeni, İblis’in seni fikir dağınıklığına ve dalgın­lığa düşürüp namazına zarar vermesidir. O hâlde na­mazdan sonra iki secde yap ki İblis’in burnu yere sürül­sün ve bilsin ki meydana getirdiği her kaymada sen tek­rar Allah Tealâ’nın huzurunda secdeye kapanacaksın.

Hz. Ali (a.s) şöyle buyuruyor:

“Secdenin zahiri, alnı ihlâs ve huşuyla toprak üzerine bırakmaktır; batını ise bütün fani şeyleri kalbinden çıkarıp beka yurduna gönül vermek, kibir, yersiz taassup ve tüm dünya bağlarından kurtulmaktır.”

Alıntı kitap: “Zikir ve Dualarıyla Namazın Gerçeği” – Muhsin Kıraati

Mutlaka okuyun.. Selametle

Reklamlar
Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: